Глосектомија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глосектомија
Медицинска процедура
ICD-9-CM25.2-25.4
MeSHD005927
Постоперативна-глосектомија

Глосектомија е хируршко отстранување на цел или дел од јазикот. Се изведува со цел да се прекине злоќудниот раст како при орален канцер. Често е потребно отстранување на само дел од јазикот, во кој случај оваа процедура е позната како делумна или хемиглосектомија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Monique Laberge. „Glossectomy“. Encyclopedia of Surgery. Advameg, Inc. Посетено на 2010-05-28.
  • Jordan Rihani, MD, Larry Myers, MD. „Glossectomy“. EMedicine.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)