Гликоген синтаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
гликоген (скроб) синтаза
GlycogenSyn Wiki.png
Кристална структура на гликоген синтаза 1 од Agrobacterium tumefaciens[1]
Идентификатори
EC број2.4.1.11
CAS број9014-56-6
Бази на податоци
IntEnzIntEnz view
BRENDABRENDA entry
ExPASyNiceZyme view
KEGGKEGG entry
MetaCycmetabolic pathway
PRIAMprofile
PDB структуриRCSB PDB PDBe PDBsum
Gene OntologyAmiGO / EGO

Гликоген синтаза е ензим кој е вклучен во конверзијата на глукозата во гликоген. Ги користи кратките полимери на глукозата и ги претвора во долги полимери на гликоген.

Највисока концентрација на гликоген синтазата во крвотокот се постигнува 30 до 60 минути после интензивно вежбање. Гликоген синтазата е клучен ензим во гликогенезата.

Наводи[уреди | уреди извор]