Гласачка кабина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Избирачко место во Њујорк околу 1900 година, покажува гласачки кабини на левата страна.

Гласачка кабина или избирачки параван — место или кабина во избирачкото место каде што избирачите се во можност да го дадат својот глас приватно заради заштита на тајноста на гласањето.[1][2] Најчесто на влезот на гласачкиот параван постои завеса. Обично пристапот до гласачкиот параван е ограничен на едно лице, со исклучоци за избирачите кои бараат помош.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Voting at a Polling Place“. Australian Electoral Commission. Посетено на 28 May 2013.
  2. „Voting in person“. The Electoral Commission. Архивирано од изворникот на 2013-06-02. Посетено на 28 May 2013.