Прејди на содржината

Главна автобуска станица (Софија)

Координати: 42°42′37″N 23°19′24″E / 42.71028° СГШ; 23.32333° ИГД / 42.71028; 23.32333
Од Википедија — слободната енциклопедија

42°42′37″N 23°19′24″E / 42.71028° СГШ; 23.32333° ИГД / 42.71028; 23.32333 Главната автобуска станица или централната се наоѓа во Софија, Бугарија. Објектот бил изграден во 2004 година и зафаќа површина од 7.173 км. Автобуската станица има капацитет да во исто време тргнат 50 автобуси од 50 сектори во земјата и странство.

Автобуската станица се наоѓа во близина на Лавовиот мост, и минува низ булеварот Марија Лујза.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]