Гилетов Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гилетов Леден Гребен — тесен леден гребен кој зафаќа вдлабнатина на брегот на Вилсон Хилс помеѓу полуостровот што ги содржи Холадеј Нунатак и Андерсоновиот полуостров. Мапиран од Геолошкиот институт на Соединетите држави од истражувања и воздушни фотографии на американската морнарица, 1960–63. Именуван од Советодавниот комитет за имиња на Антарктикот (US-ACAN) за капетанот Кларенс Р. Гилет, USCG, кој служел во операциите на USCGC, од декември 1966 до мај 1970 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Гилетов Леден Гребен — Информативен систем за географски имиња (GNIS) на Геолошкиот топографски институт на САД (англиски)