Гидеон Сундбак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гидеон Сундбак
Gideon Sundback
Роден(а) 24 април, 1880
Смоланд, Шведска
Починал(а) 21 јуни, 1954
Мидвил, Пенсилванија, САД
Почивалиште гробишта „Гриндејл“
Националност Швеѓанец, Американец
Занимање бизнисмен
Познат(а) по измислување на патентот
Сопружник Елвира Аронсон, 1909
Родители Јонас Ото Магнусон Сундбек и Кристина Каролина Класдотер

Гидеон Сундбак (шведски: Gideon Sundback; или Сундбек) (24 април, 1880 – 21 јуни, 1954) бил шведско-американски електроинженер. Најпознат е како изумител на патентот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Други извори[уреди | уреди извор]

  • Petroski, Henry The Evolution of Useful Things (Random House of Canada, 1994) ISBN 0-679-74039-2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • [1] Слика од американскиот патент (како легално регистриран изум) бр. 1219881