Германија на Евровизија 1957

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Германија го одржала националното финале за да ја избере песната што ќе ја претставува Германија на Евровизискиот натпревар 1957 година . Победник на финалето била Марго Хиелшер со песната " Telefon,telefon ".

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Германија беше земја-домаќин на Евровизискиот натпревар 1957 година, кој се одржал во Франкфурт . Хиелшер настапила седма по ред на натпреварот, после Холандија и пред Франција. Песната добила осум поени и така успеала да го освои четвртото место.

Гласање[уреди | уреди извор]

Секоја земја имала жири од десет луѓе. Секој член на жирито можел да даде еден поен на неговата или нејзината омилена песна.