Гери Никол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гери Никол
Родено имеГери-Никол Николаева
Жанр(ови)
Занимање/ња
ИнструментиВокал
Години на активност2014–досега
Продукциска куќа/ќи
 • G-N Music
 • Facing The Sun

Гери-Никол Николаева е родена на 30 јули 1998 година, позната како Гери-Никол. Таа е бугарски снимател, коај стана позната кон крајот на 2014 година, откако учествуваше во третата сезона на натпреварот за пеење X Factor Bulgaria .

Кариера[уреди | уреди извор]

Гери-Никол е родена на 30 јули 1998 година во Варна, Бугарија.[1][2]

Во 2014 година, учествувала во бугарското музичко шоу The X Factor како дел од групата на Sweet 16 заедно со Христина Христова и Мишел Штрамински.[3] За време на претставата добија менторство од бугарскиот рапер Криско . Тие ја напуштија конкуренцијата откако беа елиминирани во седмиот круг во живо.[4]

Во 2015 година, неколку месеци по нејзиното заминување од The X Factor , Гери-Никол потпиша договор со бугарско-германската етикета Facing the Sun. Таа ја започна својата соло кариера наскоро, по објавувањето на нејзиниот деби сингл "Ела I Si Vzemi" со нејзиниот поранешен ментор Кристијан во Х фактор Бугарија . Песната брзо се искачи на бугарските листи во текот на летото 2015 година и уживаше во успешни комерцијални изведби во текот на остатокот од годината. Кон крајот на 2015 година го откри својот втор сингл "Momiche Kato Men", поддржано од музичко видео. Двете видеа на двете синглови беа следени од рекорден број гледачи на VBOX7 и YouTube видео платформите.

Во 2016 година, нејзиното влијание беше следено од песните "Јас сум Кралицата" на 3 април и "Готина и Луда" на 20 декември.[5][6] Двата синглови беа исто така придружени со две англиски верзии насочени кон меѓународна публика, од втората беше преименувана специјално на "Еден од еден вид" за претстојната целна група.[7][8]

На 20 јули 2017 година, Гери-Никол го претстави својот петти севкупен сингл "Направо Г. Убивам",[9] кој се наоѓа раперот 100 Кила од Варна.[10][11]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2015 година Бугарската агенција за заштита на децата поднесе жалба против музичкото видео на Гери-Никол за "Момиче като мен" за прикажување и промовирање на непристојни содржини . Неколку месеци подоцна, Бугарскиот Совет за електронски медиуми одби да го разгледа случајот поради недостаток на правни норми.[12]

Гери-Никол неколкупати ја наведе Ријана како нејзин најголем идол и музичко влијание.[13][14]

Видео спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Ела и си вземи 2015 Валери Милев
Момиче като мен 2015 Валери Милев
I'm the Queen 2016 Николај Нанков
Готина и луда 2016 Александар Моллов
Напрао ги убивам 2017 Георги Марков
Над закона 2018 Георги Марков
Устни 2018 Виктор Антонов – Rikk
Шефе, шефе 2019 Виктор Антонов – Rikk
Дръжте се мъжки 2019 Виктор Антонов – Rikk
Гледай ме 2020 Георги Салпаров,Симеон Михалков

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Гери-Никол Георгиева“. Sweet16official.alle.bg. Архивирано од изворникот на 2020-04-14. Посетено на 18 October 2017.
 2. „ЗА GERY-NIKOL : 243102 : ГЕРИ-НИКОЛ“. Gerynikol.com. Архивирано од изворникот на 2015-12-01. Посетено на 18 October 2017.
 3. телевизия, Нова. „X FACTOR“. Nova.bg. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 18 October 2017.
 4. „Sweet 16 напуснаха "Х фактор". 4 December 2014.
 5. Gery-Nikol Official Channel (30 June 2016). „Gery-Nikol - I'm The Queen /BG Official HD Video, 2016/“. YouTube. Посетено на 18 October 2017.
 6. Gery-Nikol Official Channel (6 December 2016). „Gery-Nikol - Gotina & Luda / Готина и луда [Official 4K Video, 2016]“. YouTube. Посетено на 18 October 2017.
 7. Gery-Nikol Official Channel (16 November 2016). „Gery-Nikol - I'm The Queen [English Version] Official HD video“. YouTube. Посетено на 18 October 2017.
 8. Gery-Nikol Official Channel (30 May 2017). „Gery-Nikol - One of a kind [Official 4K Video, 2017]“. YouTube. Посетено на 18 October 2017.
 9. телевизия, Нова. "Направо ги убивам" - новото парче на Гери-Никол и 100 Кила“. Nova.bg. Посетено на 18 October 2017.
 10. Gery-Nikol Official Channel (20 July 2017). „Gery-Nikol - Naprao Gi Ubivam feat. 100 KILA [Official Video, 2017]“. YouTube. Посетено на 18 October 2017.
 11. Gery-Nikol Official Channel (19 July 2017). „Gery-Nikol - Naprao Gi Ubivam feat. 100 Kila ( Official Teaser )“. YouTube. Посетено на 18 October 2017.
 12. „Гери-Никол – рекорд в БГ музиката или поредният скандал“. Vesti.bg. Посетено на 18 October 2017.
 13. „Гери Никол: Мечтая за песен с Риана“. Bgonair.bg. Посетено на 18 October 2017.
 14. „Гери-Никол: От малка съм шантава, не съм любовна личност“. Frognews.bg. Посетено на 18 October 2017.