Гат во Израел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гат во Израел бил кибуц во Македонија кој функционирал во Северно Негево од 1935 година. Тој бил центар на еврејски младинци од Македонија, припадници на организацијата „Хашомер Хацаир“, повеќето раководители (мадрихим) на кеновите од Битола и од Скопје. Тука биле воспитувани во духот за синтеза помеѓу ционизмот и социјализмот. По пристигнувањето во кибуцот поголемиот дел од нив настојувале да не се вратат во родните градови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mark Cohen, Last Century of a Sephardic Community. The Jews of Monastir 1839–1943, New York, 2003