Прејди на содржината

Гала (јаболко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Malus domestica 'Gala'
Родители'Kidd's Orange Red' × 'Златен Делишес'
СортаGala
ПотеклоНов Зеланд Нов Зеланд, 1930-ти
Овошје и лист детали

Гала — јаболка со благ и сладок вкус. Јаболкото „гала“ е рангирано на второ место во 2006 година на списокот на најпопуларни јаболка во Соединетите Американски Држави, по црвениот делишес и пред златниот делишес.[1] Бојата на кората е неизедначена.

Изглед и вкус

[уреди | уреди извор]

Гала јаболката се вертикално шарени, пред сѐ со портокалова боја. Тие се слатки и ароматични, може да се додаваат во салати, готвени, или да се јадат сурови и се особено погодни за создавање на сосови.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]

Првата јаболкница со гала била една од многуте садници засадени во Нов Зеланд во 1930-тите од страна на Ј. Х. Кид.

Гала јаболка се одгледуваат од мај до септември во северната полутопка, но, како и повеќето јаболка, се достапни речиси целата година преку употреба на ладно складирање и контролирана атмосфера за одгледување.

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-12-03. Посетено на 2017-09-09.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-08-26. Посетено на 2017-09-09.