Гавијаловидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gavialidae
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Влекачи
Ред: Crocodilia
Семејство: Gavialidae
Родови

Gavialis
Tomistoma

Gavialidae е фамилија на влекачи од редот Crocodilia. Gavialidae содржи само два преживеани вида, гавијал (Gavialis gangeticus) и лажен гавијал (Tomistoma schlegelii), кои се единствени преживени примероци од нивните родови. Овие животни живеат во Индија и на Малајскиот полуостров.

Гавијалите се големи полуводни влекачи, слични на крокодилите носо многу потенка муцка. Тенката муцка е адаптирана на ловење риби, бидејќи вилиците на гавијалот не се доволно силни за лов на големи цицачи како што е случај со крокодилите и алигаторите[1].

Класификација[уреди | уреди извор]

Фимилија GAVIALIDAE

† Означува изумрени родови

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Magnusson, William E. (1998). Cogger, H.G. & Zweifel, R.G. (уред.). Encyclopedia of Reptiles and Amphibians. San Diego: Academic Press. стр. 229–230. ISBN 0-12-178560-2.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)