Габи Тот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габи Тот во 2016 година

Габриела Тот (родена на 17 јануари 1988 година), исто така позната како Габи Тот , е унгарски пејач. Таа е ментор на X-фактор од 2013 година. Нејзината сестра, Вера Тот , исто така е унгарски пејач, кој ја освои првата сезона на Мегаѕтар .

Живот[уреди | уреди извор]

Тот ја започна својата кариера во есента 2004 година на втората сезона на Мегастар, каде што се пласираше трета и ја освои наградата за најдобар женски уметник за 2005 година. Нејзиниот деби албум бил издаден во 2005 година. Две од песните имаа музички спотови. Албумот беше издаден на концерт во 2006 година во Будимпешта со жива оркестарска придружба и отворање со ТНТ во вечерните часови. Во 2007 година, глумеше во реалната емисија ВИВА Унгарија А СТАБ , заедно со Тамаш Молнар и Линда Зимани , која стана најгледана емисија на ВИВА Унгарија.

Во 2008 година, Тот работеше со композиторот Тибор Кажа на нејзиниот втор албум, кој беше издаден во 2009 година. Следната година, се појави нејзиниот втор студиски албум. Во 2010 година, таа беше гостин изведувач на Икс-Фактор и ја сними темата за телевизиското шоу реалност за четвртата серија. Песната беше толку успешна што се користеше и во петтата, шестата и седмата сезона.

Во 2012 година, Тот учествуваше во Дал , националниот процес за избор на Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија за таа година, кога публиката и професионалното жири избраа кој ќе ја претставува Унгарија на Евровизискиот натпревар за 2012 година. Песната влезе на 4-то место на топ листите на Mahasz. Во 2013, таа стана ментор на X-Фактор заедно со Петер Гести , Роберт Сикора и Роберт Алфелди. Во 2014 година, таа се врати во серијата, заедно со Гести, Сикора, Алфелди и новиот судија Габор Соч. Таа се врати во X-Фактор како ментор заедно со Гаспар Лачи, Петер Пушкаш и Бие Алек.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Година Албум Највисоко рангирање Сертификати
MAHASZ Top 40
2005 година Fekete Virág
  • 1. студиски албум
27
2010 година Elég volt!
  • 2. студиски албум
24

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]