ГОУНГ испитување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ГОУНГ испитување е дел од физикалниот преглед кој се однесува на главата, очите, ушите, носот и грлото.[1]

Чекори[уреди | уреди извор]

Невролошко испитување вообичаено се смета за засебно од ГОУНГ, иако во некои случаи можно е нивно преклопување.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Deutsch, Laurence M. (2001) (на en). Medical Records for Attorneys. ALI-ABA. стр. 57. ISBN 9780831808174. https://books.google.com/books?id=8QqrCPzDnxAC&dq=HEENT+examination&source=gbs_navlinks_s. посет. 18 јануари 2018 г.