Вувулуанско-ауански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вувулуанско-ауански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Говорници1,500 (2004)[1]  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3wuv

Вувулу-ауанскиот јазик е дел од подгрупата на адмиралитетски јазици, од групата на океански јазици и од семејството на малајско-полинезиски јазици. Во рамките на адмиралитетските јазици, јазикот е дел од западноадмиралитетските јазици. Јазикот го зборуваат околу 1.500 луѓе во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]