Прејди на содржината

Вртење на куче

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вртење на куче (бугарски: тричане на куче(та)) ― обред кој традиционално бил практикуван на првиот ден од постот во селото Бродилово во југоисточна Бугарија. Се смета дека обредот има паганско потекло[1] и бил изведен со цел да се спречи беснило.[2]

Во кучешкото вртење, кучето виси на јаже врз вода. Кучето постојано се врти во дадена насока за да го навива јажето или се вметнува во јамка од јаже што е веќе извиткано. Кучето потоа се ослободува така што брзо се врти во спротивна насока додека јажето се одмотува и паѓа во водата откако јажето ќе истече.

Историја[уреди | уреди извор]

Историски, обредот биле изведуван и во многу други делови на Бугарија и иако точната практика варирала регионално, на пр. камшикување или тепање на кучињата наместо да ги вртат, тој бил изведуван на истиот датум и со иста цел. Извештаите за овој вид обичај може да бидат најдени уште во 1869 година.[1]

Загриженост за благосостојбата на животните[уреди | уреди извор]

Шведскиот весникAftonbladet“ објавил протести во бугарската амбасада во Стокхолм за суровоста на оваа традиција. Протестите се случиле кога Бугарија се подготвувала да се приклучи на Европската унија во 2005 година.[3]

Референца на англиски е во соопштението за печатот издадено од Зелената партија на Обединетото Кралство, издадено на 29 јули 2005 година. Тоа вклучува изјава од европратеничката од Партијата на зелените, Каролин Лукас, потпретседател на Кралското друштво за спречување на суровоста на животните и меѓупартиската Меѓугрупа за заштита на животните на Европскиот парламент. Д-р Лукас го критикувал како сурово кон кучињата, велејќи дека „вртењето кучиња е варварска практика и не смее да се дозволи да продолжи во 21 век“.

Софиско ехо го објавила овој обред во март 2011 година.[се бара извор]

Практикувањето на обредот било забрането од градоначалникот на Царево во 2006 година[2][4] по жалбите на бугарските организации за заштита на животните.[5] Имало извештаи дека практиката продолжува спорадично, а организациите за заштита на животните се обиделе да обезбедат тоа да не се случи.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 St. Clair, Stanislas Graham Bower; Brophy, Charles A. (1869). A residence in Bulgaria. Лондон: J. Murray. стр. 39. OL 24240013M.
  2. 2,0 2,1 Ameleva, Iveta (23 февруари 2006). „Кмет забрани жесток обичай с кучета“. Darik News (бугарски). Архивирано од изворникот на 27 септември. Посетено на 6 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |archive-date= (help)
  3. Ovander, Petter (8 март 2005). „Barbarer!“. Aftonbladet (свахили). Посетено на 4 февруари 2023.
  4. Bozhkov, Bozhidar (24 февруари 2006). „Забраниха жестокия ритуал с кучета в Странджа“. Сега (бугарски). Архивирано од изворникот на 28 септември 2011. Посетено на 4 февруари 2023.
  5. Сигнал във връзка с "тричане на куче", 15.03.2005 Архивирано на 25 август 2016 г. (на бугарски)
  6. „Протести срещу тричането в интернет“. Burgasnews. 26 јануари 2015. Архивирано од изворникот на 19 март 2015. Посетено на 4 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]