Враговице

Од Википедија — слободната енциклопедија

Враговице (на чешки Vrahovice, на германски Wrahowitz) е село во Оломоуц регион на Чешка, во близина Простейов. Тоа е дел од административните Простейов. Таа има околу 3.400 жители.

Црквата Свети Ватроломеј