Прејди на содржината

Војна на ѕвездите Епизода 4: Нова надеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на серијата Војна на ѕвездите

Војна на ѕвездите Епизода 4: Нова надеж (Star Wars) е американски научно-фантастичен филм од 1977 година и е првиот игран филм и четвртата епизода на сагата на Војна на ѕвездите од Џорџ Лукас. Беше застрелана во 1976 година, имаше своја премиера во САД на 25 мај 1977 година и беше објавена во Германија на 9 февруари 1978 година. "Војна на ѕвездите" беше награден шестпати на Оскарските награди во 1978 година, е еден од најфинансиски успешните играни филмови и досега има воспоставено најголема франшиза во историјата на филмот. Денес, филмот е објавен како Војна на ѕвездите Епизода 4: Нова надеж

Содржина[уреди | уреди извор]

Империјата има изградено гигантска вселенска станица, Смрт ѕвезда со доволно огнена моќ да уништи планета. Но, Сојузот на бунтовниците успеа да стигне до тајните планови на Смрт ѕвезда.

Смрт Ѕвезда

Кога принцезата Леа Органа сака да го доведе тајната планови на Смрт ѕвезда во своите домови, се пресретнати нивниот брод од страна на Кралскиот брод под команда на Дарт Вејдер. Пред да биде заробена Леа, таа ги зачувува податоците и повикот за помош на Оби-Ван Кеноби во дроидот Р2-Д2. Заедно со други дроиди,Ц-3ПО, Р2-Д2 бега. Но, на пустинската планета Татоине, тие се заробени од страна на јава, диви дилери. Јавас ги продава двата дроиди до вујкото на Лук Скајвалкер. Р2-Д2 добива, упатствата од принцезата Леа, во потрага на Оби-Ван Кеноби, на Једи мајстор и стар пријател на таткото на Леа .

Лука Скајвалкер го следи Р2-Д2. Кога го наоѓа, тој е нападнат од песочни луѓе и на крајот е спасен од Оби-Ван Кеноби, кого знаеше само како Бен Кеноби. Во неговата колиба Лук дознава повеќе за неговиот татко. Кеноби му дава на Лук светилник што некогаш му припаѓал на неговиот татко.

Р2-Д2 сега го свикува повикот на Леа за помош и Оби-Ван бара од Лук да го придружува до планетата на Алдера. Но, неговиот вујко никогаш нема да дозволи тоа да се случи. Се среќаваат на уништените автомобили на Јавас и ги најдат сите мртви. Зад нив, Оби-Ван ги обвинува царските војници кои сакаат да ги повратат украдените планови и во потрага по дроидите. Лук сега се плаши од неговото семејство, бидејќи Јавас ги продаиле дроидите. Кога се враќа, го открива својот вујко и тетка мртви. Сега Лук престанува и тој го следи Оби-Ван на вселенското летало Мос Ајсли. Патрола на Империјата Штурмтрупери е надминат од Оби-Ван со еден вид сугестија што е можно преку употреба на моќ. Во еден бар се среќаваат шверцери Хан Соло и Чубака, Вуки. Соло е пилот на беспилотниот хак, според сопствената изјава, најбрз вселенски брод на галаксијата.

Тој се согласува да ги доведе двете и дроидите во Алдераан. Сепак, воено воздухопловство се случува откако штурмтруперите откриле дроид од шпион. Со помош на Солос, напаѓачите можат да бидат протерани. На одборот, Лук започнува под надзор на Оби-Ван со вежби за да ја научи моќта. Во меѓувреме принцезата Леа е испрашувана од страна на Дрпидите од империјата на Ѕвездата на Смртта на Дарт Вејдер да се дознае локацијата на точка за поддршка на бунтовниците, но тоа не му дава награда.

Податотека:Lego Millennium Falke.jpg
Лего Милениум Фалке: Член 7965 со 1254 дела, Микрофитер Член 75030 со 94 дела и серија на Ultimate Collector Член 75192 со 7541 делови

Во понатамошно испитување од страна на гувернерот на станицата и Вејдер, сепак, се закани со уништување на нивната домашна планета. Таа дава основа, но гувернерот Таркин сѐ уште ја уништил својата планета за да ја демонстрира огнената моќ на галаксијата. Но, наведената база одамна е напуштена, па гувернерот нареди нејзината смрт.

Како јастреб остава кратко потоа во системот хиперпросторот Алдеран, само поле остатоци се наоѓа таму, наместо на планетата Алдеран(остатоците од уништените планетава). Јастребот потоа се повлекува со тракторен зрак на Смрт ѕвезда, кој сè уште постои по уништувањето на Алдерана. Екипажот се крие на одборот и потоа бега во контролен центар. Оби-Ван оди сам да го оневозможи Тракторскиот зрак на Смртната ѕвезда. Р2-Д2 дознава преку станицата дека принцезата е на одборот. Лук и Хан се облекуваат како царски штурмтрупери, Чубака игра затвореник да влезат во затворот и да се ослободи принцезата.

Косплеј на Ц-3ПО и Р2-Д2, комичниот дуо на филмот.

Бидејќи тие се отсечени во затворскиот блок, тие бегаат во ѓубре. Оби-Ван Кеноби сега во собата на трактор зрак суспендирани и ги исполнува, додека тој е незабележано на патот назад до сокол, Дарт Вејдер, кој му е и интервенира очекува непосредно пред влезот во хангар. Двобојот помеѓу нив се врши со светилки. Во меѓувреме, ѓубрето е во движење. Во последен момент, Р2-Д2 може да го исклучи ѓубрето, во режија на Лук преку неговото радио. И покрај прогонството, тие стигнуваат до јастребот.

Таму го гледаат Дарт Вејдер и Оби-Ван во двобој. Кога го гледа Оби-Ван Лук, тој намерно му дозволува на Дарт Вејдер да го убие. Шокиран од смртта на стариот господар, Лук дивјачки стрелајќи на присутни штрајкови, одеднаш го слуша гласот на Оби-Ван кој му заповедал да побегне.

Една од традиционалните градби во Матмата (Тунис) беше искористена како позадина за домот на Лука на Тетуин

Патеката води кон Јавин IV. Таму, бунтовниците веќе ги оценија заробените планови и најдоа слабост - вентилациско вратило. Кога станува збор за решавачката битка, Хан Соло одлучува да не учествува. Тој ја прифаќа наградата што му ја ветил Лука за да ја спаси принцезата и исчезна, верувајќи "... дека оваа борба нема никаква врска со храброста, туку самоубиството!" Бунтовниците, сепак, веднаш го започнаа нападот во бројни ловци од еден човек, како Смрт Ѕвезда му приоѓа на Јавин IV да ја уништи Месечината. За време на битката што следеше, воениот советник гувернерот Таркин сигнализираше опасност за станицата, но тој го игнорираше ова предупредување, бидејќи тој не гледа мали ловци за еден човек како закана за Смрт ѕвезда. Во меѓувреме, Дарт Вејдер одлучи директно да се бори против бунтовниците, а не повеќе со артилеријата на станицата и подготвен да го подготви својот вселенски борец.

Како резултат на тоа, огнот во тесниот шахт е поставен и пресретнувачите започнуваат потрага по бунтовнички бродови под раководство на Вејдер. Тие се обидуваат да ја нападнат Смртта ѕвезда на слаба точка. Удар во единствената двометарска шина за воздух што ќе предизвика верижна реакција, која може да ја уништи Смрт ѕвезда. По два неуспешни обиди од страна на бунтовниците, Лук почнува со својот пристап во ров на Смрт ѕвезда. Сепак, Дарт Вејдер го следи и ќе го убие Лук кога Хан Соло интервенира со јастреб. Тој го нарушува Вудер и неговите двајца придружници, а Лук има време да ги отпушти неговите торпеда. Тој добива помош од Оби-Ван, кој му наредува да му верува на власта. Скајвалкер го исклучува својот цел компјутер и му верува на неговата интуиција. Тој пожари, хитови и Смрт ѕвезда е уништена.

Поради ударот на Соло, бродот на Вејдер е катапултиран во слободен простор и по успешното стабилизирање на вселенскиот планер успева Вејдер да го забележи бегството.

Бунтовниците се враќаат во главната база на Јавин IV. Лук и Хан добиваат посебна награда и официјално се приклучуваат кон бунтовниците.

Глумци[уреди | уреди извор]

Улога Глумец
Лук Скајвалкер Марк Хамил
Хан Соло Харисон Форд
Леа органа Кери Фишер
Дарт Вејдер Дејвид Пројл
Оби-Ван Кеноби Сер Алек Гиннес
Ц-3ПО Ентони Даниелс
Вилхуф Таркин Питер Кушинг
Адмирал Моти Ричард ЛеПарментје
Капетан Антили Петар Гедис
Бикс Дарклитер Герик Харон