Прејди на содржината

Воздушна топка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во кошарката, воздушна топка е неблокиран удар што целосно ги промашува кошот, раб и табла.[1]

Потекло[уреди | уреди извор]

Оксфордскиот англиски речник ја наведува најраната печатена употреба на „воздушна топка“ во напис од 29 јануари 1967 година од Daily Review (Хејворд, Калифорнија), кој гласи: „Cal State, четири пати подигајќи воздушни топки во портокалова кошница што може исто така се насликани невидливи“.

Однесување на толпата и последици[уреди | уреди извор]

Во колешката кошарка, било откриено дека домашната публика првично скандира кога ударот со воздушна топка ќе бил упатен од далечина и кога тоа резултирало со изгубен поен. Домашната публика исто така била поупорна во своите скандирања кога ударот бил изведуван подалеку од кошот.[2] Архивското истражување покажало дека гостинските играчи кои шутирале воздушна топка имале помала стапка на успех во шутот веднаш потоа, во споредба со домашните играчи кои го изведувале истиот удар; сепак, оваа разлика не билае поврзана со навивањето.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Тула (кошарка)
  • Виф (бејзбол)
  • Виф (тенис)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Definitions:
  2. "Air ball, air ball!": A study of collective crowd chanting in collegiate basketball“. ResearchGate (англиски). Посетено на 2019-05-27.
  3. „The experience of ego threat in the public arena: A study of air ball shots performance in collegiate basketball“. ResearchGate (англиски). Посетено на 2019-05-27.