Прејди на содржината

Воен музеј Оверлоун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германски тенк Пантер, ветеран од битката кај Оверлун, на изложба

Воениот музеј Оверлун ( холандски : Oorlogsmuseum Overloon ) се наоѓа во Оверлун, Холандија .

Музејот е отворен на 25 мај 1946 година, тој бил еден од најстарите музеи во Европа посветен на Втората светска војна . Музејот се наоѓал на местото на Битката кај Оверлун, тенк и пешадиска битка од Втората светска војна помеѓу сојузничките и германските сили што се случило во септември и октомври 1944 година, како последица на операцијата Маркет Гарден .

Музејот е поставен на 14 хектари шума. Одлика на музејот е големиот број изложени воени возила и опрема, и германски и сојузнички. Со години тие се чувале на отворено, но неодамна се преместени во затворени простории со цел да се зачуваат. Многу од изложените возила учествувале во битката кај Оверлун. Во 2006 година колекцијата била проширена со голем број возила од приватна колекција.

За време на божиќниот период во 2021 година, додека музејот бил затворен поради ограничувањата од пандемијата COVID-19 во Холандија, музејот објавил серија видеа за теми во својата колекција. Едно од овие видеа бил за Винсент Сперанза, американски ветеран од Втората светска војна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Verzetsmuseum – Амстердам, Холандија
 • Бундесвер музеј за германска одбранбена технологија - Кобленц, Германија
 • Deutsches Panzermuseum – Мунстер, Германија
 • Австралиски оклопен и артилериски музеј - Австралија
 • Musée des Blindés – Париз, Франција
 • Национален воен музеј - Состерберг, Холандија
 • Кралскиот музеј на резервоари - Аман, Јордан
 • Музеј на резервоари - Бовингтон, Обединето Кралство
 • Музеј на полкот на Онтарио - Ошава, Канада
 • Музеј за ордени на армијата на САД
 • Музеј на полската армија - Варшава, Полска

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Janssen, Leon (25 December 2021). „Oorlogsmuseum Overloon start digitale rondleidingen met Herman the Sherman“. De Limburger (Dutch). Mediahuis. Посетено на 15 January 2023.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]