Воденичка Река (Клепа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воденичка река
ЗемјаМакедонија Македонија

Воденичка река — река која се наоѓа на планината Клепа, источно од селото Мрзен Ораовец и северозападно од Кавадарци, при поголем водостој се влева во реката Раец[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 20.