Вија Пранестина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патека на Виа Пранестина од Рим на карта на антички Латиум .
Роман Понте ди Нона
Понте амато
Виа Пранестина во близина на Понте Амато

Виа Пранестина (современ италијански: Via Prenestina ) бил антички римски пат во централна Италија .

Првично наречен Виа Габијана, од Габи, античкиот град на Стариот Латиум до кој се наоѓал, добил ново име што било проширено до Праенесте (денешна Палестрина). Еднаш покрај Праенште, патот продолжил кон Апенините и изворот на реката Анио .

На деветтата милја, патот поминува низ провалија покрај добро сочуваната и висока Понте ди Нона, со седум сводови, најдобриот антички мост во соседството на Рим. Линијата на патот е, со оглед на тешкотијата на земјата надвор од Габи, многу права. На половина пат помеѓу Габи и Праенште се наоѓал добро сочуваниот мост со едно заоблено лачење, Понте Амато .[1] Линијата на патот е, со оглед на тешкотијата на земјата надвор од Габи, многу права. На потегот надвор од Габи се користи само како патека и добро сочуван. На половина пат помеѓу Габи и Праенште се наоѓа добро сочуваниот мост со едно заоблено лачење, познат како Понте Амато.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостAshby, Thomas (1911). „Praenestina, Via“ . Во Chisholm, Hugh (уред.). Encyclopædia Britannica. 22 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 244.CS1-одржување: ref=harv (link)

https://theodora.com/encyclopedia/p2/via_praenestina.html