Виолетова седефка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виолетова седефка
горен дел
долен дел
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Шаренци
Род: Boloria
Вид: B. dia
Научен назив
Boloria dia
Linnaeus, 1767
Синоними
 • Clossiana dia
 • Boloria (Clossiana) dia

Виолетовата седефка (Boloria dia) е пеперутка од видот пеперутки седефки. Пеперугата ја има и во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Возрасните единки се во основа портокалови со црни шари со ралзична големина и облик. Распонот на крилјата е од 16 до 17 мм. Долната страна има посветла боја со бледи дамки. Кај телото и врвовите од крилјата има виолетова нијанса.

Ларвите се хранат со Viola odorata, Viola hirta, Viola canina, Viola reichenbachiana, Viola tricolor, Prunella vulgaris и Rubus idaeus.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Пеперугата се наоѓа во скоро цела Европа, Кавказот па сè до Монголија во умерените предели. Во Европа ја има најмногу во јужна Франција,[1] северна Шпанија, Италија, Балканот и Турција.[2][3] Ја нема во Британија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

 • Clossiana dia dia western Europe
 • Clossiana dia alpina (Elwes, 1899)
 • Clossiana dia calida (Jachontov, 1911)
 • Clossiana dia disconota (Krulikovsky, 1909)
 • Clossiana dia semota Tuzov, 2000
 • Clossiana dia setania (Fruhstorfer, 1909)[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Gibbons, Roger (2011). „Weaver's Fritillary“. Butterflies of France. Посетено на July 27, 2012.
 2. Funet.fi
 3. 3,0 3,1 Fauna Europaea

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]