Прејди на содржината

Вилма Субра

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вилма Субра (англиски: Wilma Subra; р. 1943 година) — американски научник за животна средина.[1] Таа е претседател на компанијата Субра, консултантска фирма за животна средина.[2]

Субра е родена во Морган Сити, Луизијана и израснала таму и во блиската Бају Виста. Нејзиниот татко бил хемичар, а нејзиниот дедо рибар со остриги. Таа добила диплома по микробиологија и хемија во 1965 година на Универзитетот во Југозападна Луизијана во Лафајет, а магистрирала една година подоцна.[3]

Од 1967 до 1981 година Субра работела за Институтот за истражување „Југот на Заливот“.[4] Таа ја основала компанијата Субра во мај 1981 година за да им помогне на луѓето кои се соочуваат со проблеми поради загрозување на животната средина.[3]

Субра служела седум години како заменик-претседател на Националниот советодавен совет за еколошка политика и технологија на Агенцијата за заштита на животната средина, шест години во Националниот советодавен совет за еколошка правда на Агенцијата за заштита на животната средина и пет години во Националниот советодавен комитет во Комисијата за еколошка соработка.[2] Таа се појавила во документарниот филм Gasland од 2010 година.

  • Програма за соработници на Мекартур од 1999 година [5]
  • Финалист на наградата „Volvo for Life“ во 2004 година [6]
  • Добитник на наградите за човекови права за глобална размена за 2011 година

Дополнително читање

[уреди | уреди извор]
  1. Sharon, Cohen. "Genial Grandmother Is 'Top Gun' in Environmental Activism", Associated Press, October 21, 2001.
  2. 2,0 2,1 "Biography of Wilma Subra", Environmental Protection Agency, 2007.
  3. 3,0 3,1 Peggy Frankland, Women Pioneers of the Louisiana Environmental Movement, University Press of Mississippi, 2013, p. 167.
  4. Barbara L. Allen, Uneasy Alchemy: Citizens and Experts in Louisiana's Chemical Corridor Disputes, MIT Press, 2003, p. 124.
  5. "Meet the 1999 MacArthur Fellows", MacArthur Foundation
  6. „2008 Environmental Justice Conference: Wilma Subra“. Princeton University. Архивирано од изворникот на 2012-04-07. Посетено на 2013-03-07.