Виктор Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андерсон
Виктор Андерсон

Виктор Херман Андерсон (19 јуни 1887 - 13 септември 1966) бил шведски филмски глумец. Се појавил во 160 филмови помеѓу 1923 и 1958 година.[1]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • Под лажно знаме (1935)
 • Прекинувачи на океанот (1935)
 • Семејната тајна (1936)
 • Херои на западниот брег (1940)
 • Кралскиот Патраскет (1945)
 • Ние крадците помеѓу или лименка ананас (1945)
 • Криза (1946)
 • Не се откажувај (1947)
 • Несреќната птица на соседството (1947)
 • Царински службеник Бом (1951)
 • Заради мојата неумерена младост (1952)
 • Иса-Нисе на одмор (1953)
 • Сите задоволства на светот (1953)
 • Тарпс Елин(1956)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Wiktor Andersson“. The Swedish Film Database. Посетено на 16 July 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]