Википедија:Песок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Добре дојдовте на песокот на Википедија! Песокот е место за испробување на уредувањето и форматирањето. Оваа страница можете слободно да ја уредувате и да извршувате најразлични тестирања. За да уредувате, стиснете овде или стиснете на јазичето Уреди кое се наоѓа на врвот од страницата, направете ги Вашите промени во прозорецот за уредување кој ќе се појави и стиснете на копчето Преглед за да Видите како ќе изгледаат промените, а потоа на Зачувај за да ги зачувате. Содржината овде нема да остане трајно време; оваа страница често се бриши.

За накратко да се запознаете со основните команди за форматирање, видете ја помошната табела. За да научите повеќе за уредувањето и за Википедија, посетете го нашиот почетен курс.

Ве молиме не внесувајте заштитени, навредливи, нападни или непригодни содржини во песокот. Ако имате прашања за Википедија, поставете ги на Селската чешма. Благодариме!

Кратенки:
ВП:ПЕСОК

[Манастир Св.Ѓорги (Ораовица)] Манастир Св.Ѓорги (Ораовица)

Манастир Св.Ѓорги (Ораовица)[уреди извор]

Географска положба[уреди извор]

Манастирот Свети Великомаченик Георгиј се наоѓа на 2 километри северно од селото Ораовица,под падините (во подножјето) на планините Плачковица и Изведен,во меѓувреме е и еден од најпосетуваните православни светилишта во Радовишкиот крај.Според ваквите одлики овој манастир се карактеризира со одлична географска положба. Манастирот е поврзан со асфалтен пат до селото Ораовица,а исто така постои и пешачка патека од селото Ораовица до манастирот Св.Ѓорги.Оваа патека која води до едно од најубавите излетнички места во Радовишкиот крај е со должина од 1.700 метри,а е комплетно уредена со урбана опрема,како што се клупи и осветленост на истата,со што се овозможува полесен пристап до самиот манастир. Благодарение на токму ваквата просторна сместеност (географската положба) на манастирот,е овозможено многу пошироко географско контактирање и овозможен пристап до истиот,а со тоа и подобри услови за развој на туризмот.

Историја[уреди извор]

Овој манастир по многу претпоставки датира уште од 12-13 век.Во дворот на манастирот „Св Ѓорѓи“ се наоѓаат темели и ѕидови во висина о 0.8 метри.Овие остатоци припраѓаат на една стара манастирска црква,која била еднобродна и по се изгледа припаѓала на XIV век. На јужниот ѕид постојат трагови од фреско живопис. Во 2011г. стариот манастир е срушен и целосно е реконструиран,со што на 15.10.2011 е извршено поставување на камен-темелник на новата манастирска црква,а на 24.11.2012 манастирот е осветен.Со доградбата на манастирскиот конак,до 2015 година се изградија и осветија манастирската црква, камбанаријата и манастирскиот конак.

Осветување на манастирот Св.Ѓорги[уреди извор]

На 24. 11. 2012 година, Св. вмч – ци Мино, Виктор и Викентиј, препод. Теодор Студит, Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, зедно со Надлежниот епархиски Архиереј Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот Дамаскин и свештеници од МПЦ – ОА, по повод 45 години од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија како Македонска Православна Црква, ја осветиле новоизградената манастирска црква посветена на „Св. вмч. Георгиј“ во с. Ораовица – Радовиш, ктиторско дело на г. Николајчо Николов со неговото семејство . По чинот осветување, ктиторот г. Николајчо Николов на свечен начин ја предал новоизградената манастирска црква на МПЦ – ОА односно Брегалничка Епархија. За оваа големо ктиторско дело, Брегалничката епархија, односно Митрополитот Брегалнички г. Иларион го одликувал со златен орден со ликот на „Св. Николај Мирликијски Чудотворец“ кој орден му бил предаден од Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан. По осветувањето Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со Митрополитот Брегалнички г. Иларион и свештенослужителите, отслужиле Света Архиерејска Литургија и одржале содржајна пригодна беседа,во меѓувреме бил поставен и камен – темелник за изградба на камбанарија чие што ктиторско дело ќе биде на г. Николајчо Николов со неговото семејство.

Култура[уреди извор]

Манифестација „Велигденски средби“[уреди извор]

Во комплексот на Манастир „Св. Ѓорѓи“ - Ораовица секоја година за време на Велигденските празници традиционално се одржува Фестивалот „Велигденски средби“ на кој фестивал секоја година учествуваат преку дваесетина фолклорни ансамбли од Македонија, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина, Косово, Хрватска и Турција.Како главен организатор на оваа традиционална манифестација е фолкорниот ансамбл „Китка“ од с.Ораовица.Секоја година на овој фестивал земаат учество околу 900-1000 учесници,а најдобрите добиваат награди,подароци и сертификати.Големиот број на посетители,потоа пејачи и танчери од различни етнички групи,со своите костими, со убавината и младоста на учесниците, со прекрасните песни, ора, обичаи не оставаат никого рамнодушен,за повторна посета на овој манастирски комплекс.

Групно венчавање[уреди извор]

На 19.04.2015г. во манастирскиот комплекс свети Георгиј во Ораовица, митрополитот брегалнички г. Иларион отслужил света Архиерејска Богослужба, после која го извршил чинот на групно ванчавање на постари брачни парови кои не биле претходно венчани во црква.На овој настан биле венчани вкупно 22 брачни двојки од Радовишко кои претежно биле над 50 годишна возраст.

Наводи[уреди извор]

  1. Групно венчавање во Радовиш
  2. с.Ораовица
  3. Осветување на манастирот Св.Ѓорги