Википедија:Песок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кристиано Роналдо дос Сантос Авеиро е роден на 2 фебруари 1985 година.Тој игра за шпанскиот клуб Реал Мадрид познат како "кралски клуб".Кристијано Роналдо е роден во Мадеира,Португалија. Кариерата ја започна во Спортинг Лисабон потоа во Манчестер Јунајтед па и во Реал Мадрид момчето со харизма,техника и успешна кариера. Роналдо се смета за еден од најхуманите спортисти на денешницата.