Викенд (филм од 1967)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Викенд“ (англиски: Week-end) — француски филм од 1967 година. Режисер на филмот е Жан-Лик Годар (Jean-Luc Godard), кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Миреј Дарк (Mireille Darc), Жан Јан (Jean Yanne), Пол Гегоф (Paul Gégauff), Жан-Пјер Лео (Jean-Pierre Léaud) и Жан-Пјер Калфон (Jean-Pierre Kalfon). На Берлинскиот филмски фестивал, Годар бил номиниран за „Златната мечка“.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Роланд Диран и неговата жена Корин заминуваат на село со намера таму да го минат викендот. Додека патуваат кон морскиот брег, двајцата размислуваат да извршат прељуба, но заглавуваат во сообраќајниот метеж. За време на патувањето, тие среќаваат многу интересни личности, како: автостоперот Балсам, писателката Емили Бронте, францускиот револуционер Сен-Жист итн.

Наводи[уреди | уреди извор]