Видовит (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Видовит
Psych logo.jpg
Лого на серијата "Видовит"
Формат комедија
криминал
мистерија
Создадена од Стив Френкс
Настапуваат Џејмс Родеј
Дуле Хил
Тимоти Омундсон
Меги Лосон
Кирстен Нелсон
Корбин Бернсен
Најавна песна „I Know You Know“ од The Friendly Indians
Земја на потекло Flag of the United States.svg САД
Број на сезони 6
Број на епизоди 88
Продукција
Локаци(ја/и) Британска Колумбија
Времетраење 43 минути
Емитување
Канал на емитување USA Network
Формат на слика 480i (SDTV)
1080i (HDTV)
Период на прикажување јули 7 2006 (2006-07-07)
Официјална Веб-страница

Видовит е американска, детективска комична телевизиска серија создадена од Стив Френкс, а емитувана на USA Network. Главна улога е Џејмс Родеј како Шон Спенсер, млад криминален советник за полицијата на Санта Барбара чии зголемени набљудувачки вештини [1] и импресивни детективски инстинкти му дозволуваат да ги убедува луѓето дека тој ги решава случаите со видовити способности. Истотака во серијата глуми Дуле Хил како најдобриот пријател на Шон и колеблив партнер Бартон "Гас" Гастон, и Корбин Бернсен како таткото на Шон, Хенри Спенсер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Season 1, episode 11: „My heightened observational skills are considered a gift by many many people, but I'm here to tell you, they can be a burden.“