Прејди на содржината

Ветрот запре пред зората

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Ветрот запре пред зората“ (српскохрватски: Ветар је стао пред зору) — филм од 1959 година, режиран од Радош Новаковиќ. Главните улоги ги играат: Радмила Радовановиќ, Бранко Плеша и Антун Врдољак.[1].

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во окупираниот Белград за време на Втората светска војна. На членовите на илегалната група во која членува Јасна им е сомнително тоа што Специјалната полиција неочекувано ја ослободува, па затоа почнуваат да ја избегнуваат. Јасн дознава дека некој ги предал нејзините другари и тоа им го соопштува, но на тој начин станува уште повеќе сомнителна. Меѓутоа, благодарение на нејзината пожртвуваност, акцијата за спасување на нејзините другари успева, а тие најпосле се уверуваат во нејзината верност.