Вестморленд (округ во Вирџинија)

Координати: 38°07′N 76°48′W / 38.11° СГШ; 76.80° ЗГД / 38.11; -76.80
Од Википедија — слободната енциклопедија
Националниот споменик на родното место на Џорџ Вашингтон се наоѓа во округот Вестморленд.

Вестморленд (англиски: Westmoreland County) — округ во Северен Нек во сојузната американска држава Вирџинија. Според пописот од 2000 година, округот има околу 16.718 жители и главен центар на округот е градот Монтрос. Овој округ е познат по тоа што е родно место на првиот американски претседател - Џорџ Вашингтон. Вашингтон е роден во тогашната населба Бриџес Крик, а овој округ е родно место и на петтиот американски претседател - Џејмс Монро, меѓу останатите видни американски општественици од Вестморленд.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Според Заводот за статистика на САД, округот има вкупна површина од 655 км2, од кои 593 км2 се земја, а 60 км2 се вода. Овој округ се наоѓа на полуостровот Северен Нек во сојузната држава Вирџинија.

Округот Вестморленд граничи со следните окрузи:

Градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marquis, A.N. Company. Who's Who In America, vol. 1:Historical Volume (1607-1896), revised ed., Marquis, A.N. Company., 1967.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

38°07′N 76°48′W / 38.11° СГШ; 76.80° ЗГД / 38.11; -76.80

Предлошка:Вирџинија-гео-никулец