Вермилион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вермилион
Oснована2006 во Скопје, Македонија
СедиштеСкопје, Македонија
ДејностИздавачка куќа
Порталwww.vermilion-books.info

Вермилион е македонска издавачка куќа[1] основана во 2006 година, насочена исклучиво кон децата и младите. Нејзината мисија е на децата и младите да им понуди приказни и идеи кои се истовремено забавни и поучни, кои поттикнуваат креативност и критичко размислување, ги прифаќаат различностите како извор на богатство а не на проблеми, и инспирираат културен дијалог и мир.

Првото издание на Вермилион, книгата “Петар Пан во црвено” од Џералдин Макоркран (прво официјално продолжение на детската класика “Петар Пан” од Џемс Бери) беше издадена во април 2007 година[2]. Во превод на Марија Тодорова, книгата ја доби годишната награда „Златно перо“ 2007 за најдобар книжевен превод, што ја доделува Здружението на книжевни преведувачи на Македонија.

Од првото издание на Вермилион, 10% од цената на секоја продадена книга претставува донација за Институтот за белодробни заболувања кај децата - Козле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Издавачки куќи и книжарници“. Macedonia search. Посетено на 2010-01-25.[мртва врска]
  2. „ПЕТАР ПАН ВО АКЦИЈА ЗА ПОМОШ НА ДЕТСКОТО ЗДРАВЈЕ“. Култура во Македонија. 18/04/07. Архивирано од изворникот на 2010-01-28. Посетено на 2010-01-25. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]