Прејди на содржината

Ватерзој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерзој
ВидЧорба
Место на потекло Белгија
РегионФландрија
Главни состојкиРиба или пилешко, суба од зеленчук, жолчки од јајца, кајмак

Ватерзој е чорба која потекнува од Белгија поточно регионот на Фландрија.Вториот дел од името произлегува од среднохоландските термини "сод", "зо (о) де" и "саѓи", зборови што се однесуваат на дејството на вриење или состојките што се варат. Понекогаш се нарекува Генте Вотерзуи, кој се однесува на белгискиот град Гент каде што потекнува. Оригиналното јадење е често направено од риба, од слатка вода или море (познато како Viszooitje), иако денес пилешко Ватерзој (Кипенватерзој) е почесто. Најприфатената теорија е дека реките околу Гент станале премногу загадени и рибите таму исчезнале. Карло V, светиот римски цар го јадел богатото јадење, дури и откако страдал од гихт.[1]

Вариетети[уреди | уреди извор]

Сите верзии се засноваат на супа-база на жолчка од јајце, крем и задебелена супа од зеленчук. Самата чорба содржи риба или пилешко, зеленчук, вклучувајќи моркови, кромид, праз, компири и билки како што се магдонос, мајчина душица, листовите од заливот и мудрец.[2]

Риба[уреди | уреди извор]

Првобитно, бурбот бил користен, но оваа риба исчезнала од реките до нејзиното неодамнешно враќање поради напорите за зачувување. Денес се користат риби како јагула, штука, крап и бас, иако може да се користат и други риби, како што се треска, монархија или сапуница. Gentse Waterzooi van Tarbot вклучува турбот.

Месо[уреди | уреди извор]

Пилешкото е популарна алтернатива на рибата во рецептот, иако останатите состојки остануваат исти.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Белгиска кујна
  • Список на чорби

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Patricia Carson, Fair Face of Flanders (Belgian Art Research Institute, 2001), p. 124.
  2. „Le Waterzooi Gantois (cuisine de Gand)“. La Bonne Cuisine. Архивирано од изворникот на 2020-10-04. Посетено на 11 March 2013.