Прејди на содржината

Васа Ешкиќевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Васа Ешкиќевиќ Село Бач на Црна река, 1916

Васа Ешкиќевиќ (српски: Васа Ешкићевић; 1867 – 1933) бил српски сликар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во Ириг во 1867 година. Учел сликарство на Уметничката школа во Петроград, а потоа завршил Академија за ликовни уметности кај Иљја Репин. По избивањето на Првата светска војна во 1914 се јавил како доброволец во српската војска. Го преминал Скадар и Албанија. На Крф во 1916 на лична молба е одреден за воен сликар. Починал во Нови Сад во 1933 година.