Вардар (1923 – 1932)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вардар (1923 — 1932) — гласило на истоименото македонско студенстко друштво во Софија.[1]

Весникот излегувал еднаш годишно и бил посветен на одделни личности или настани од историјата на Македонија. Се печател на бугарски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Киселиновски и др., д-р Стојан (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 95–96. ISBN 9989-624-46-1.