Б. Р. Амбедкар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Б.Р. Амбедкар

Бимрао Рамџи Амбедкар (14 април 1891 година - 6 декември 1956 година), исто така познат како Д-р Бабасахеб Амбедкаp, беше индиски правник, економист, политичар и социјален реформатор, кој го инспирираше будистичкото движење Далит и водеше кампања против социјалната дискриминација кон недопирливите (Далити). Тој исто така ги поддржуваше правата на жените и трудовите. Тој беше независен прв министер за право и правда во Индија, архитект на Уставот на Индија и татко основач на Република Индија.[1][2][3][4][5][6]

Во 1956 година, тој започна масовна преобразба на Далитите, претворајќи се во будизам со 600.000 приврзаници. Тој го оживеа будизмот во Индија. Амбедкар се смета за бодисатва, а Маитреја, меѓу будистите од Навајана.[7][8][9][10]

Во 1990 година, Бахрат Ратна, највисоката цивилна награда во Индија, беше посмртно доделена на Амбедкар. Наследството на Амбедкар вклучува бројни споменици и претстави во популарната култура. Наследството на Амбедкар како социо-политички реформатор, имаше длабок ефект врз модерна Индија.[11][12]

Амбедкар беше избран за „Најголем Индиец“ (the Greatest Indian) во 2012 година според анкетата организирана од „Историја ТВ18“ и „Си-Ен-Ен ИБН“.[13]

Амбедкар Јајанти (роденден на Амбедкар) е годишен фестивал кој се слави на 14 април, кој се слави не само во Индија, туку и низ целиот свет. Амбедкар Јајанти се слави како официјален државен празник низ цела Индија.[14][15][16] Обединетите нации го славеа Амбедкар Јајанти во 2016, 2017 и 2018 година.[17][18][19]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. Bhimrao Ambedkar
 2. Ambedkar Jayanti 2019: Facts on Babasaheb to share with kids | Parenting News,The Indian Express
 3. How India’s Most Downtrodden Embraced the Power of Statues
 4. Bhimrao Ramji Ambedkar | Biography, Books, & Facts | Britannica
 5. All You Need To Know About BR Ambedkar On His 129th Birth Anniversary
 6. Buswell, Robert Jr; Lopez, Donald S. Jr., уред. (2013). Princeton Dictionary of Buddhism. Princeton, NJ: Princeton University Press. стр. 34. ISBN 9780691157863. Укажано повеќе од еден |editor= и |editor-last= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)
 7. https://theprint.in/opinion/why-ambedkar-chose-buddhism-over-hinduism-islam-christianity/237599/
 8. https://indianexpress.com/article/explained/buddha-purnima-special-why-ambedkar-coverted-to-buddhism-6397742/
 9. https://www.thequint.com/news/india/br-ambedkar-conversion-to-buddhism
 10. Christopher Queen (2015). Steven M. Emmanuel (уред.). A Companion to Buddhist Philosophy. John Wiley & Sons. стр. 529–531. ISBN 978-1-119-14466-3.
 11. Joshi, Barbara R. (1986). Untouchable!: Voices of the Dalit Liberation Movement. Zed Books. стр. 11–14. ISBN 9780862324605. Архивирано од изворникот 29 јули 2016.
 12. Keer, D. (1990). Dr. Ambedkar: Life and Mission. Popular Prakashan. стр. 61. ISBN 9788171542376. Архивирано од изворникот 30 јули 2016.
 13. https://www.outlookindia.com/magazine/story/a-measure-of-the-man/281949
 14. http://ccis.nic.in/WriteReadData/CircularPortal/D2/D02est/12_6_2015_JCA-2-19032015.pdf Архивирано на 5 април 2015 г. Ambedkar Jayanti from ccis.nic.in on 19 March 2015
 15. http://persmin.gov.in/ Webpage of Ministry of Personnel and Public Grievance & Pension
 16. 125th Dr. Ambedkar Birthday Celebrations Around the World. mea.gov.in
 17. „Ambedkar Jayanti celebrated for the first time outside India as UN organises special event - Firstpost“. firstpost.com. Посетено на 2018-11-09.
 18. „UN celebrates Ambedkar's legacy 'fighting inequality, inspiring inclusion'. The New Indian Express. Посетено на 2018-11-09.
 19. „संयुक्त राष्ट्र में मनाई गई डॉ. बाबासाहेब भीमराव आंबेडकर जयंती - News State“. newsstate.com (англиски). Посетено на 2018-11-09.