Бјафадски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бјафадски јазик
Застапен воГвинеја-Бисао
Говорници45.000  (2006)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3bif

Бјафадскиот е сенегамбиски јазик кој се зборува во Гвинеја-Бисао од околу 44.900 жители. Јазикот е дел од поголемото јазично семејство на нигер-конгоански јазици. Јазикот е најсроден со бадјарскиот јазик. Јазикот има силно влијание од мандинка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бјафадски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]