Бумтаншки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бумтаншки јазик
Застапен воБутан
Говорници(36,500 во 1993 г.)
Јазично семејство
Писмотибетско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3kjz

Бумташкиот (ѕонгка: བུམ་ཐང་ཁ་; Вајли: Bum-thang-kha), познат како бумтамски или бумтанпски, е источнободски јазик, дел од поголемото јазично семејство на синотибетски јазици. Јазикот се зборува од околу 36.500 луѓе во округот Бумтанг во централен Бутан.[1][2] Според Ван Дрим (1993) пишува дека јазикот е доминантен во централен Бутан.[2]

Сродни јазици[уреди | уреди извор]

Историски, бумтаншкиот имал блиски контакти со куртопскиот, нупбиканскиот и кенгканскиот јазик. Овие јазици се толку блиски што понекогаш може да се класифицираат во една група наречени бумтаншки јазици.[3][4][5] Бумтаншкиот јазик лингвистички сличен со кеншкиот јазик (92%), њенканскиот јазик (75%–77%) и со куртопскиот јазик (70%–73%). Помалку сличен е со ѕонгка (47%–52%) и цангалскиот јазик (40%–50%).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bumthangkha“. Ethnologue Online. Dallas: SIL International. 2006. Посетено на 2011-01-18.
  2. 2,0 2,1 van Driem, George L. (1993). „Language Policy in Bhutan“. London: SOAS. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-11. Посетено на 2011-01-18.
  3. Schicklgruber, Christian (1998). Françoise Pommaret-Imaeda (уред.). Bhutan: Mountain Fortress of the Gods. Shambhala. стр. 50, 53.
  4. van Driem, George (2007). „Endangered Languages of Bhutan and Sikkim: East Bodish Languages“. Во Moseley, Christopher (уред.). Encyclopedia of the World's Endangered Languages. Routledge. стр. 295. ISBN 0-7007-1197-X.
  5. van Driem, George (2007). Matthias Brenzinger (уред.). Language diversity endangered. Trends in linguistics: Studies and monographs, Mouton Reader. 181. Walter de Gruyter. стр. 312. ISBN 3-11-017050-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]