Буковински овчар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковински овчар
Bucovina Sheepdog.jpg
Буковински овчар
Други називи Буковински овчарски пес
Чапау
Потекло  Романија
Особености
куче (Canis lupus familiaris)

Буковинскиот овчар (романски: Ciobănesc românesc de Bucovina) е раса на кучиња кои потекнуваат од областа Буковина во северна Романија[1]. Тоа е многу силно и масивно куче и со векови е омилена сорта од страна на романските овчари на Карпатите. На почетокот е кучето е користено за да ги штити стадата со домашни животни грабливци. Денес буковинкиот овчар станува се попопуларен помеѓу луѓето што живеат во градовите и кои ги користат како чувари или едноставно како миленичиња, за што придонесува нивниот добар карактер и разбирање со децата. Оваа раса е една од трите романски овчарски кучиња, заедно со миоритот (Барак) и Карпатскиот овчар (Завод).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Provisional Basis Recognition“ (PDF). признавање на расата од Меѓународниот кинолошки сојуз. Меѓународен кинолошки сојуз. 2005-07-13. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-17. Посетено на 2007-06-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]