Бруто национална среќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слоган за Бруто национална среќа 
Бруто национална среќа

Бруто национална среќа (GNH) е мерење на колективната среќа на една нација. Тоа е концепт кој се појавил во 1972 година во Бутан како идеја на тогашниот бутански крал. Идејата претставува противтежа на бруто националниот производ како индикатор за развој, но кој укажува само на економската компонента на развојот.

Историја[уреди | уреди извор]

Потекло[уреди | уреди извор]

Во 1970-те години, земјите во развој беа насочени кон зголемување на економскиот успех да се помогне во развојот на просперитетот.[1]  Кралот на Бутан, Џигме Синге Вангчук, верува дека економскиот пристап го обесчовечува процесот на развој. Вангчук решил да се насочи на концептот којшто тој го нарекува „Бруто национална среќа“. 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brooks, Arthur C. (2008-01-01). Gross National Happiness: Why Happiness Matters for America--and how We Can Get More of it (англиски). Basic Books. ISBN 0465002781.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]