Брокпански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брокпански јазик
Bjokha
Застапен воБутан
Говорници5,000  (2006)
Јазично семејство
Писмотибетско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3sgt

Брокпанскиот (ѕонгка: དྲོཀ་པ་ཁ་; Вајли: Drok-pa-kha), познат и како дакпански, дамилоански, дапски, џобикански и сантенгпански (меѓу другите), е тибетски јазик од поголемото јазично семејство на синотибетски јазици. Јазикот го зборуваат околу 5.000 луѓе во Бутан, поточно во Мерак Гевог и Сактен Гевог во источниот дел на државата.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Brokpake“. Ethnologue Online. Dallas: SIL International. 2006. Посетено на 2011-01-18.
  2. van Driem, George L. (1993). „Language Policy in Bhutan“. London: SOAS. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-11. Посетено на 2011-01-18.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]