Прејди на содржината

Брац

Од Википедија — слободната енциклопедија

Брац е компјутерско-анимирана телевизиска серија заснована на истоимената видеоигра и популарната линија на кукли.[1]. Получасовната серија Брац го прикажува тинејџерскиот квартет девојки со “страст за мода”, со необично големи глави. Клое, Саша, Јасмин и Џејд се дописници за сопствениот, самостојно создаден тин-магазин. Од нивното седиште во Висок Стил, девојките патуваат ширум светот и повторно се враќаат за најжешките новости за новите трендови. Во меѓувреме злобната Бурдин Максвел, уредник на конкурентскиот магазин “Ваша работа”, подготвува шеми за надмудрување на нашите хероини. Секоја епизода завршува со моќната порака “Бидете верни себеси и лојален пријател на другите”.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Talbot, Margaret (5 December 2006). „Little hotties: Barbie's new rivals“. The New Yorker. New America Foundation. Архивирано од изворникот на 30 November 2008. Посетено на 7 December 2008. Кога дизајнерот на кукли и постојано вработен во Mattel по име Картер Брајант му донел на Ларијан цртеж од нова кукла што ја имал на ум, Ларијан на почетокот малку се восхитил. „Да бидам искрен, ми изгледаше чудно - ми изгледаше грдо“, ми рече Ларијан. Но, ставот на Ларијан кон вкусовите на децата е до степен на почит, а неговата ќерка Јасмин, тогаш единаесетгодишна, случајно се дружела во неговата канцеларија тој ден. Ларијан ја праша што мисли за цртежот. „И, знаете, го видов овој сјај што го гледате во очите на децата“, се сеќава тој. „Тие зборуваат со говорот на телото повеќе отколку со гласот. А таа кажала: „Да, слатко е“. За Ларијан, тоа беше доволно: „Реков, „ОК, ќе го направиме тоа“ Text ".'"" ignored (help)