Бојка Вапцарова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бојка Вапцарова
Родена 15 ноември 1913
Кочани
Починала 19 април 2003
Софија
Националност Македонка
Занимање публицистка, историчар на литература
Сопружник Н.Ј. Вапцаров
Татко Григор Димитров
Мајка Параскева Георгиева

Бојка Вапцаровапублицистка, историчарка на литература, дете на Григор Димитров и Параскева Георгиева од Кочани, сопруга на поетот Н.Ј. Вапцаров.

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршила математика на Софискиот универзитет и едногодишна школа при Сојузот на бугарските новинари. Со сопругот се запознала на собирот во с. Бараково (28 август 1932 година) и стапиле во брак на 11 февруари 1934 година. По Втората светска војна, објавила значајни спомени од сопругот (за декадата 1932-1942 година) и како соработник на Институтот за литература на БАН се појави како плоден истражувач и публицист во неговата оставина[1].

Литература[уреди | уреди извор]

  • ЛИТ.: Никола Ј.Вапцаров , Творби. Избор и предговор Гане Тодоровски, Скопје, 1979; Никола Вапцаров, Песни за татковината.Собрани стихоби. Подготовка и превод д-р Блаже Ристовски, Скопје, 1986. С. МЛ.
  • ЛИТ.: „Съпруга на безсмъртен (Фамилијарниот живот на Никола Вапцаров. Психографски портрет на Бојка Вапцарова)“, Асеновград, Екобелан, 2009, 232 с.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска енциклопедија“ (PDF).