Бојана Јовановски-Петровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јовановски во 2015

Бојана Јовановски-Петровиќ (31 декември 1991) е српска тенисерка.

Јовановски има освоено две титули во поединечно натпреварување на ВТА турнеја и една на ВТА 125к серија синглови. На 4 август 2014 година, таа го достигнала нејзиниот најдобар пласман во синглови, како 32. тенисерка во светот. На 3 ноември 2014 година, го зазела 203. место во двојки на ВТА.

Игра за српската тениска репрезентација во Фед Купот, таа има победа-загуба рекорд од 6-11.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]