Ботјо Вангелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ботјо Вангелов Тиков , роден на 13 септември 1956 година, е македонски национален деец од Пиринска Македонија, Бугарија.

Еден од петмината сопретседатели на партијата ОМО Илинден - Пирин. На собраниските избори 2001 година се кандидатирал за независен пратеник и добил 758 гласови.[1] Учествувал како претставник на партијата на собирот на Европската слободна алијанса (ЕФА) [2] при нејзиното примање за член.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]