Ботаничка градина Вандсбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ботаничката градина Вандсбек (1,5 хектари) е општинска ботаничка градина, која се наоѓа во Eichtalpark, Вандсбек, на Walddörferstraße 273, Хамбург, Германија. Градината започнала во 1926 како училишна градина и станала општинска градина во 1956. Отворена е секој ден без плаќање влез.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°34′57″ СГШ; 10°05′55″ ИГД / 53.5824° СГШ; 10.0985° ИГД / 53.5824; 10.0985