Прејди на содржината

Бостанџија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бостанџија

Бостанџија (турски: bostancı, буквално „градинар“ [1] ) бил припадник на еден од видовите царски стражари на Отоманското Царство. Бостанџиите биле главно одговорни за заштита на палатата на султанот и нејзините простории. [1] Го чувале и сераљото во харемот. [2] Нивниот поглавар бил наречен Бостанџи-баши (турски: bostancıbaşı), а имал чин на паша. Бостанџиите своевремено броеле 3000 луѓе и биле обединети со јаничарите, друг отомански царски гардиски корпус, во воена должност. Во време на војна нивната сила била околу 12.000. До почетокот на 20 век нивниот број се намалил на околу 600[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "bostanji." Webster's Third New International Dictionary, Unabridged. Merriam-Webster. 2002.
  2. 2,0 2,1  „Bostangi“ . Нова меѓународна енциклопедија. 1905.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]