Прејди на содржината

Борис Акунин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борис Акуњин
Boris Akunin
Борис Акуњин во 2013
Роден/аГригориј Чхартишвили
20 мај 1956(1956-05-20)(68 г.)
Зестепони, Грузија, Советски Сојуз
ПсевдонимАнатолиј Брусникин, Ана Борисова, Акунин-Чхартишвили
ЗанимањеПисател, новинар, преведувач
НационалностРусин
Апсолвент наИнститут за азиски и африкански земји и Московски државен универзитет
Периодод 1980
Жанрдетективска и историска финкција
Значајни делаЕраст Фандорин серија
мрежно место
akunin.ru

Борис Акунин ( руски: Борис Акунин ) бил псевдоним на Григориј Чартишвили (( рус руски: Григорий Шалвович Чхартишвили ); ( грузиски: გრიგოლ ჩხარტიშვილი )) руски писател за детективски романи, есеисти и книжевни преведувачи. Чартишвили исто така се пишува под псевдонимите Анатолиј Брусникин, Ана Борисова и Акунџин-Чартишвили .

Тој бил познат по серијата романи за детективот Ераст Фандорин .