Бомбо (мјузикл)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бомбо е мјузикл на Бродвеј со текст на Харолд Р. Атериџ и музика на Зигмунд Ромберг.

Продуцирана од Ли Шуберт и Џеј Џеј Шуберт, продукцијата на Бродвеј, поставена од Џеј Си Хафман, била отворена на 6 октомври 1921 година во 59-тата улица на театарот Џолсон, каде имала 219 изведби. Во актерската екипа биле Ал Џолсон и Џенет Адаир.

Мјузиклот има тенка приказна напишана да го покаже Џолсон, кој бил на врвот на својата популарност. Биле додадени песни од неколку композитори во текот на шоуто, така што, до крајот, имало повеќе песни од други композитори освен Ромберг отколку од самиот тој. Успехот на мјузиклот на Бродвеј довел до национална турнеја.[1]

Заплет[уреди | уреди извор]

Гас (го игра Џолсон во црно лице) бил човек кој живеел во Џенова, Италија во 1921 година, кој се нашол себеси вратен назад во времето во Шпанија во 1492 година. Усвојувајќи го името „Бомбо“, Гас го запознал истражувачот Кристофер Колумбо и станал роб кого Колумбо го носи на своето прво патување во Новиот Свет.

Песни[уреди | уреди извор]

 • Секое место ќе работи со вас
 • Април тушеви (зборови на БГ де Силва; музика од Луис Силверс)
 • Аркади (зборови и музика од Џолсон и ДеСилва)
 • Берберот во Севиља (зборови и музика од Де Силва и Џолсон)
 • Денови на боси нозе (од Ал Вилсон и Јас. А. Бренан)
 • Калифорнија, Еве јас доаѓам (од Џолсон, Де Силва и Џозеф Мејер)
 • Песна Ку-Ку (зборови на Џолсон и ДеСилва)
 • Валкани раце, валкано лице (стих од Џолсон, Грант Кларк и Едгар Лесли; музика од Џејмс В. Монако)
 • Не плачи, Свони (од Џолсон, ДеСилва и Кон Конрад)
 • Не ја праќај својата жена во земјата (зборови на ДеСилва; музика од Силверс)
 • Долу Југ (зборови од Де Силва; музика од Волтер Доналдсон)
 • Дај ми ја мајка ми (зборови од Де Силва; музика од Доналдсон)
 • Одам на југ (зборови и музика од Абнер Силвер и Хари Вудс)
 • Во Стара Гранада
 • На патот од таму
 • Тоа си ти (зборови од Де Силва; музика од Силверс)
 • Јазадададу
 • Ку-Ки-Ку (зборови на Кианг Зени; музика на Насио Херб Браун)
 • Минатата ноќ на задниот трем (од Лу Браун и Карл Шраубстадер)
 • Ќе дојде утрото (од Џолсон, Де Силва и Конрад)
 • О, О, Колумбо
 • Старомодна девојка (зборови и музика од Џолсон)
 • Талахаси (зборови од Де Силва; музика од Силверс)
 • Кажи ми со насмевки (од Клиф Френд и Валтер Хирш)
 • Тут, Тут, Туси (Гу Бај) (Зборови и музика од Гас Кан, Ерни Ердман и Ден Русо)
 • Следната девојка што ја гледам
 • Ветона
 • Кој се грижи? (зборови од Џек Јелен; музика од Милтон Агер)
 • Јо-Ху (текст од Де Силва; мелодија од Џолсон)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Oberfirst, Robert. Al Jolson, You Ain't Heard Nothing Yet. стр. 171.