Прејди на содржината

Болба

Од Википедија — слободната енциклопедија

Болба (грчки: Βόλβη) во старогрчката митологија била нимфа од истоименото езеро во Беотија.[1]

Митологија

[уреди | уреди извор]

Опишувана е како извонредно убава божица, ќерка на Океан и Тетија. Како други Лимнади, живеела во чисти води на езера.[2] Според традицијата, оваа нимфа еднаш годишно праќала многу риби низ реката во спомен на својот син Олинт. Ова верска на „домородна“ нимфа и епонимниот херој се толкува како стремеж на Старите Грци да го „присвојат“ овој јунак (почнувајќи од петтиот век).[3]

  1. „-{theoi.com: Encyclopedia; Greek gods, spirits, monsters}-“. Архивирано од изворникот на 23 август 2010. Посетено на 28 август 2010.
  2. -{Museum of Learning: Bolbe}-
  3. Larson 2001, стр. 170.

Литература

[уреди | уреди извор]