Богородица од Коромото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа на Богородица во Гванаре.

Богородица од Коромото или Нашата госпоѓа од Коромото (шпански: Nuestra Señora de Coromoto е прославувана католичка слика на Богородица. Во 1950 година, Богородица од Коромото е прогласена за патрон-светец на Венецуела.

Историја[уреди | уреди извор]

Кога градот Гванаре бил основан во 1591 година, староседелското племе Коспи, кое го населувало тој регион избегало во северните предели. Тогаш започнало ширењето на христијанството во тој регион и покрстувањето на населението. Првата појава на Богородица била во регионот каде побегнало староседелското племе и се случила на 8 септември 1652 година. Богородица се појавила на поглаварот на племето, „Коромото“ и му се обратила со зборовите:

Одете до белите куќи и побарајте да си истурат вода во нивните глави за да одат во рајот.

По оваа реченица, Богородица од поглаварот побарала тој и неговиот народ да се покрстат. Според традицијата, поглаварот ова му го кажал на Хуан Санчес, локален енкомандар, и му рекол дека по кратки подготовки неговиот народ е спремен да ја прифати христијанската религија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]