Блихански Водопад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блихански Водопад

Vodopad Blihe

Blihin Skok
Bliha Falls
Блихански Водопад is located in Bosnia and Herzegovina
Блихански Водопад
Карта
МестоСански Мост
Вкуп. висина56 м
Слапови1
Прос. ширина≈10 м (33 ст)
РекаБлиха

Блиханскиот Водопад или Водопадот на Блиха (бошњачки: Vodopad Blihe; или бошњачки: Slapovi Blihe), наречен од месното население Блихин Скок, ― водопад на реката Блиха сместена кај Фајтовци, 14 километри западно од Сански Мост, Босна и Херцеговина.[2] Во овој момент, водата на Блиха паѓа од 56 метри висока карпа.[3] Назначен е за споменик на природата во 1965 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Vodopad Bliha“. Европска агенција за животна средина. Архивирано од изворникот на 11 ноември 2014. Посетено на 18 септември 2021.
  2. Emir Nišić (28 јуни 2016). „Rijeka Bliha i njene pritoke“ (.html). www.inmedia.ba (босански). inmedia.ba. Посетено на 18 септември 2021.
  3. „Sanski Most“ (PDF) (босански). Government of Bosnia and Herzegovina. стр. 2. Архивирано од изворникот (PDF) на 1 август 2014. Посетено на 18 септември 2021.